گذر هنرمندان کیش یکی از جالب ترین مجموعه ها و جاذبه های گردشگری موجود در کیش میباشد. این گذر در سال ۱۳۷۸ در پیاده روی بلوار دریا افتتاح شده که در آن تندیس چهره های هنرمندان برجسته در رشته های مختلف هنری و علم و ادب نصب و در معرض نمایش علاقه مندان به هنر و گردشگران جزیره کیش قرار گرفته است. در کنار هریک از این مجسمه ها اطلاعات و بخشی از زندگینامه این بزرگواران قرار داده شده است که باعث ارتقاء دانش بازدید کنندگان می شود. با اینکه نام و سال ولادت و وفات این بزرگواران به زبان انگلیسی نوشته شده است.

از جمله هنرمندانی که مجسمه آن ها در این گذر نصب شده است، عبارتند از: ابوالحسن صبا، شریف لطفی(موسیقیدان و سازنده ساز)، علی محمد حیدریان، حسین بهزاد (نقاش)، کریم پیر نیا، هادی میر میران (معمار)، غلامحسین امیر خانی (خوشنویس)، پروین اعتصامی، شهریار(شاعر)، عزت الله انتظامی(بازیگر)، امیر کبیر(صدر اعظم)، جلال آل احمد(نویسنده و مترجم)، غلام حسین سپپنتا(سینماگر)، غلامرضا تختی (کشتی گیر)، میرزا عبدالغفار اصفهانی(مهندس).

هدف از احداث این مجموعه:

معرفی بیشتر هنرمندان نامی کشور و نیز پیشنهاد الگوها و نمونه هایی مناسب به جوانان و نوجوانان است و همچنین با جمع آوری این تندیس ها در کنار هم نمایی از جامعه هنری ایران در ذهن بیننده تدائی میشود. ظاهر به خصوص و زیبایی که این گذر دارد به گردشگران این امکان را میدهد که با سردیس های موجود عکس یادگاری بگیرند. همچنین این مجموعه از امکانات رفاهی اعم از فضای مناسب برای پارک اتومبیل، آنتن دهی بالای تلفن همراه برخوردار است. از نکات منفی این گذر نیز این است که آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی وجود ندارد. این مجموعه که از تندیس هنرمندان بزرگ ایران تشکیل شده همه ساله سیل بازدیدکنندگان زیادی چه از داخل و چه خارج ایران را به خود جذب میکند. بهترین زمان بازدید از جزیره، ماه های آذر ماه تا پایان فروردین ماه است. زیرا آفتاب سوزان و هوای گرم و شرجی در ماه های خرداد تا شهریور آزاردهنده است.